Udhëzues për Lübeck

Lübeck është një qytet emocionues kulturor dhe tregtar me një histori të pasur dhe shumë oferta për mysafirët.

Qyteti mund të vizitohet në një ditë, për një treg Krishtlindjesh, në udhëtime ditore ose nëse jeni në tranzit. Sidoqoftë, Lübeck është gjithashtu i përsosur për një vizitë, për shembull një udhëtim në fundjavë, ku mund të shikoni më nga afër historinë e qytetit, shumë restorante të mira, mundësi të mira blerjesh, kafene komode ose të shijoni një shëtitje nëpër qytetin e vjetër mesjetar .

Pavarësisht nga madhësia e tij prej 215,000 banorësh, Lübeck është i madh dhe i vogël në të njëjtën kohë. E shkëlqyeshme sepse ka kaq shumë larmi për të parë; pesë kisha të mëdha, dhjetë muze të veçantë, qindra dyqane dhe restorante. Por gjithashtu i vogël, qyteti është i qetë dhe i qetë, i ndërtuar në një ishull të menaxhueshëm dhe i lehtë për t’u gjetur përreth.

Lübeck është unike e bukur. Në vitin 1987, UNESCO e renditi qytetin në Listën e Trashëgimisë Botërore dhe qyteti paraqitet bukur për shumë mysafirë.

Qyteti është ruajtur shumë mirë dhe si një pjesë veçanërisht e rëndësishme e trashëgimisë kulturore ndërkombëtare, qyteti tregon veten nga anët e tij më të mira. Qyteti ka një traditë të klientëve të mëdhenj – për shembull, Fondacioni i madh lokal Possehl i cili ka mbështetur restaurime të gjera të kishave, shtëpive të qytetit dhe ndërtesave të reja arkitektonike emocionuese. Ka bërë të mundur ruajtjen e hijeshisë dhe dallueshmërisë së veçantë të qytetit për pasardhësit.

Tek Lübeck me pushime. Gjeni informacion mbi historinë, kulturën, hotelet më të mira, aeroportin dhe transportin, vendet për të ngrënë dhe gjërat për të bërë. Shikoni fluturimet dhe fluturimet aktuale në Lübeck.

Pamjet më të mëdha

Video

Gjeni fluturimet më të lira për në Lübeck

Kërkoni fluturimet dhe hotelet më të lira në +700 motorë kërkimi me një klikim

Përvojat në Lübeck

Shikoni sugjerime për udhëtime dhe aktivitete të ndryshme

Restorantet dhe pubs në Lübeck

Ka restorante dhe bare të mira në qytet. Nëse jeni me pushime buxhetore apo jeni duke kërkuar restorante të shkëlqyera, do t’i gjeni në qytet.

Flini mirë në Lübeck

Këtu mund të shihni një listë të hoteleve të rekomanduara nëse jeni duke kërkuar frymëzim për hotele të mira. Pavarësisht nga buxheti që keni për akomodim, do të jeni në gjendje të gjeni diçka që ju përshtatet. Në qytet ekziston mundësia e akomodimit në të gjitha nivelet e çmimeve.

Cilat janë atraksionet kryesore në Lübeck ?

Në hartë kemi shënuar pamjet që kemi menduar se duhet të shihni, mund të klikoni në hartë nëse keni nevojë për udhëzime.

Informacione turistike Lübeck – Gjermani

Këtu do të gjeni informacionin e kontaktit për zyrat zyrtare të informacionit. Informacioni turistik mund të ndihmojë me këshilla për udhëtime dhe udhëzime se çfarë të përjetoni në qytet. Zyra Kombëtare e Turizmit mund të ndihmojë me informacione të përgjithshme në lidhje me udhëtimet në vend.

Informacion turistik lokal

#VisitLübeck Merrni ndihmë për të gjetur pamjet dhe aktivitetet më të mira. Personeli në informacionin lokal turistik e njeh qytetin më së miri. Në informacionin turistik mund...

Zyra Kombëtare e Turizmit

#VisitGermany Kur të shkoni me pushime, ju mund të merrni informacion falas, ndihmë dhe frymëzim në zyrën zyrtare turistike të vendit. Ata mund të ndihmojnë me...

Ju duhet ta përjetoni këtë në Lübeck

Ne kemi mbledhur informacione në lidhje me disa përvoja të mira dhe aktivitete që mund të konsideroni nëse jeni me pushime. Lexoni më shumë rreth asaj që mund të përjetoni në artikujt tonë.

Pazar në Lübeck

Nëse po kërkoni mundësi për blerje, këtu mund të shihni disa ide dhe rekomandime për dyqanet dhe qendrat tregtare më të mira në qytet.

Pazar

Aeroporti dhe stacioni në Lübeck

Këtu mund të shihni adresat dhe hartat në aeroportin dhe stacionin më të afërt.

Lajme dhe artikuj rreth Lübeck

Këtu mund të shihni lajme dhe të lexoni artikuj rreth asaj që po ndodh në qytet dhe të gjeni frymëzim për atë që të përjetoni.

Coronavirus / Covid-19

Coronavirus / Covid-19 në Gjermani Shikoni figurat në lidhje me Coronavirus / Covid-19 në Gjermani. Ju mund të shihni numrin e rasteve, të regjistruara dhe...

Video dhe TV nga Lübeck

Ne kemi gjetur videot më të mira të udhëtimit nga qyteti, këtu mund të shihni se cilat video menduam se duhet të shikonit.

Si është moti në Lübeck?

Këtu mund të shihni se si është moti tani dhe mund të shihni një parashikim të motit për ditët në vijim. Parashikimi i motit azhurnohet disa herë në ditë.

Lübeck
clear sky
14.9 ° C
16.3 °
12.3 °
81 %
0.5kmh
0 %
uto
15 °
sri
15 °
čet
13 °
pet
14 °
sub
14 °

Kursi i këmbimit në internet

Kursi aktual i këmbimit azhurnohet disa herë në ditë.

EUR - Euro Member Countries
EUR
1.0

Sa raste Corona ka në Gjermani ?

Statistikat aktuale për rastet e regjistruara dhe aktuale të Coronavirus / Covid-19. Shifrat azhurnohen çdo ditë.

Gjermania
4,217,308
Rastet e regjistruara
Updated on
Gjermania
144,994
Rastet aktive
Updated on

Lingua: DanskHrvatskiČeštinaNederlandsEnglishEestiSuomiFrançaisDeutschMagyarItalianoLatviešuLietuvosNorsk bokmålPortuguêsRomânăSlovenčinaSlovenščinaEspañolSvenskapolskiTürkçeРусскийUkrainianBosnianБългарскиΕλληνικαÍslenskaсрпскиPortuguês